Jak během léta pečovat o zahradu?
Všechno hezky plodí, záhony hrají barvami. I když se může stát, že léto je čas klidu, pro zahradu to tak úplně není. Z práce kolem zeleniny zasazené na jaře si nemusíte dělat těžkou hlavu. Teď je potřeba se zaměřit spíše na trávník, a nejen na něj.
S létem jsme teprve na začátku, to ale neznamená, že velká sucha nemůžou ještě udeřit. Pokud se tak stane, je potřeba zelený trávník osvěžit zálivkou. Chcete šetřit vodou? Máme pro vás tip! Při pařácích je nejlepší zalévat k večeru nebo v noci, ať se voda vypařuje co nejpomaleji a co nejvíce se jí stihne vsáknout.
S hnojením také neotálejte, vhodná jsou pomalu rozpouštěcí hnojiva, která dodávají potřebné živiny až do podzimu. S aplikací vyčkejte buď po dešti nebo trávník potom trochu zavlažte. Pokud udržujete svůj trávník bez plevele, je nejvhodnější doba na postřik.
Nezapomínejte na živý plot
Pokud máte živý plot se středním nebo rychlým růstem, je potřeba provést alespoň dva tvarovací řezy ročně. Jeden nejideálněji v červnu a druhý v srpnu, kdy jsou větvě odrostlé. Vhod vám přijdou buď plotové nůžky nebo plotostřih. A pozor, řezy by neměly zasahovat příliš hluboko. Chcete svůj plot omladit? Vyčkejte až na brzké jaro, dřeviny se se zásahem lépe vypořádají.
Bylinky, bylinky a zase bylinky!
Začala nejvíce ideální doba na sklizeň bylinek, které stihly již plně narůst. Začněte se chystat na sklízení máty, meduňky, mateřídoušky, tymiánu, yzopu, saturejky, bazalky a majoránky.
Sušení doporučujeme na bylinkářských sítech v dobře provětrané místnosti a kam nezasahují přímé sluneční paprsky. Sklízení vám jednoznačně usnadní speciální zahradnické nůžky určené na bylinky. Snáze se s nimi pracuje než s běžnými.
A máme pro vás tip!
Máte doma vhodné květináče na bylinky? Na našem e-shopu naleznete ty pravé v několika variantách, které vám udělají parádu jak doma, tak i na zahradě.
Pozor na škůdce
V létě nejvíce řádí škůdci. Mohou se objevit nejen na ovocných, ale i okrasných dřevinách. Na růžích a ovocných stromech počítejte nejčastěji se mšicemi. Proti nim vám pomohou běžné přípravky na syntetické bázi nebo zkuste přípravky biologické ochrany, které jsou šetrné k životnímu prostředí.
Trápí vás škůdci na stálezelených dřevinách? Patrně máte na zahradě larvy lalokonosce rýhovaného. Proti nim vám pomůže postřik s obsahem dravých hlístic.