Odzimování a příprava zahrady na sezónu. Co vše stihnout v březnu?
Březen je měsíc, který všichni zahrádkáři netrpělivě vyhlížejí. Venku vykukují první bílé květy sněženek, v trvalkových záhonech se objevují první listy květin, cibulovin a v zahradě to doslova žije.
Máme tady březen a čeká nás tady jeden z nejočekávanějších, ale zároveň pro zahrádkáře jedním z nejnáročnějších měsíců. Vše se totiž pomalu probouzí ze zimního spánku. Je potřeba dodržet pár jednoduchých kroků, aby byla v sezóně vaše úroda co nejúspěšnější.
Na co si tedy dát pozor a jaké práce neopomenout?
Po zimě můžeme očekávat slušnou spoušť a je potřeba, abychom si vše pečlivě naplánovali a postarali se hlavně o úklid. Všechny choulostivé rostliny jsme na zimu přikryli chvojím. Vzhledem k tomu, že v březnu už velké mrazy nehrozí, je můžeme začít pomalu odkrývat. Ty více náchylnější nechme klidně ještě zakryté, kdyby se k nám zatoulal nějaký pozdní březnový mrazík.
Trvalkové záhony je nutno pořádně pročistit. Všechny odumřelé listy, stonky a natě musí pryč. Veškeré ostříhané suché věci lze použít do kompostu, ovšem nejdříve zkontrolujte, zda nejsou něčím napadené. Málo kvetoucí trvalky, které vám začínají růst spíše více do šířky, si můžete i snadno rozdělit a rozsadit – opatrně je rýčem vyndejte z půdy, rozdělte, zkraťte kořeny a zasaďte zpět do dobře prohnojeného záhonku a prolijte vodou. Okrasné dřeviny zbavme starých uschlých větví. Nevynechejme ani bylinkový záhon a jarní cibuloviny.
Ke zdravé zahradě patří i zdravý trávník. Shrabte zbytek listí, mechu a odumřelých stébel. Je důležité ho provzdušnit i vertikutací – na pomoc nám přijdou vhod jak speciální vertikutační hrábě, tak i obyčejné vidle.
Pokud jste po loňské sklizni zeleniny zapomněli na zrytí půdy a dodání potřebných živin, je nejvyšší čas to napravit. Zda jste to stihli ještě před zimou, máte o dost práce méně a záhony stačí tak odzimovat, očistit a provzdušnit půdu. Na místa, kde hodláte vysazovat rajčata, cukety či okurky můžete použít kravský nebo koňský hnůj.
Některé letničky mají delší vegetační dobu a tak je vhodné s jejich přípravou začít již brzy na jaře. Do vhodného substrátu můžeme začít vysévat afrikány, lobelky, astry nebo hvozdíky. Truhlíky na parapetu oken nebo pařeniště jsou tou nejideálnější volbou.
Březen je vhodný pro založení nových záhonů nebo i jejich změnu. Když několik let pěstujete na jednom místě stejnou plodinu, úroda se snižuje a místo je náchylnější na choroby a škůdce. Správný čas je i na přípravu vyvýšených záhonů, aby byla úroda díky nim ještě o něco úspěšnější.
A pokud nevíte, jak na ně, v našem předchozím článku vám přinášíme ty nejjednodušší rady o jeho založení a co je ideální v nich pěstovat.