Průvodce výběrem střechy a jak ji položit

Výběr střechy na pergolu závisí na několika faktorech, jako je funkčnost, estetika, klimatické podmínky a rozpočet.

Typy zastřešení pergol:

Polykarbonát

Střešní lepenka

Asfaltový pás

Bitumenový šindel

Plechová krytina

1. POLYKARBONÁTOVÁ STŘECHA

Nejoblíbenějším zakrytím střechy pergoly je polykarbonátová střecha. Nicméně její položení předpokládá přesné dodržení montážních postupů jako dilatační vrtání, správné nastavení dotahu, flisové nálepky, správné ukončení, dodržení postupu u zkracování polykarbonátových desek hliníkové přítlačné spojovací a ukončující prvky a mnoho dalšího.

Existují dva hlavní typy: komůrkový (dutinkový) a plný polykarbonát.

Výhody polykarbonátové střechy

  • Propustnost světla: Až 90% průsvitnost, zajišťuje dostatek denního světla pod pergolou.
  • Odolnost: Vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům včetně krupobití.
  • Nízká hmotnost: Snadná manipulace a menší nároky na konstrukci pergoly.
  • Izolační vlastnosti: Pomáhá udržet příjemné klima pod pergolou.
  • Cena: Levnější alternativa skla.

  1. Komůrkový polykarbonát

    Komůrkový polykarbonát se skládá z několika vrstev spojených tenkými přepážkami (komůrkami), což mu dává lehkost a výborné tepelně izolační vlastnosti.

    Vlastnosti:

    • Lehký – díky dutinkové struktuře je mnohem lehčí než plný polykarbonát.
    • Dobrá tepelná izolace – vzduch v komůrkách pomáhá snižovat tepelné ztráty.
    • Propustnost světla – různé tloušťky a barvy ovlivňující množství propouštěného světla
    • Cenově dostupnější – levnější než plný polykarbonát.
    • Odolný proti UV záření – většina desek má UV ochranu, která zajistí žloutnutí a degradaci.

    Nevýhody:

    • Méně odolný proti mechanickému poškození – při silném nárazu může prasknout.
    • Nižší průhlednost – není zcela čirý jako sklo, spíše mírně mléčný nebo strukturovaný.
    • Možnost zanesení komůrek nečistotami – proto se doporučuje zakončit hrany speciálními lištami.

    💡 Dostupné tloušťky: 4 mm, 6 mm, 8 mm, 10 mm, 16 mm (čím silnější, tím lepší izolace a pevnost)

  1. Instalace
    • Příprava konstrukce: Zajistěte minimální sklon střechy 5-7° pro odtok vody.
    • Těsnění: Použijte EPDM těsnění na kontaktní plochy nosné konstrukce.
    • Montáž desek: Instalujte desky s dilatační mezerou 2 cm mezi nimi.
    • Fixace: Použijte přítlačné lišty a nerezové vruty, dbejte na správné rozestupy.
    • Ukončovací profily: Nainstalujte na hrany střechy.
    • Polykarbonát se tepelně roztahuje, počítejte s dilatací až 4 mm.
    • Pro optimální výsledek používejte originální příslušenství

Návod na skladování, zpracování a montáž komůrkových PC desek Marlon ST Longlife

PŘED ZAPOČETÍM VŠECH PRACÍ S DESKAMI PŘEČTĚTE DO KONCE TYTO POKYNY

 

Skladování

1) Desky se musí skladovat na rovné ploše nebo na dřevěné paletě. Nosná prkna musí mít šířku min. 100 mm o rozteč max. 1000 mm.

2) Desky chraňte před deštěm, větrem a sluncem (překrýt světlou plachtou nebo folií). Při delším skladování na otevřeném slunci (cca max. 14 dnů) hrozí nevratné přilepení ochranné folie k desce.

3) Nerozbalené palety je možné skladovat venku, u jednotlivých kusů desek doporučujeme zachovat body 1 a 2 a současně desky umístit pod přístřešek.

 

Zpracování – dělení desek 

1) Dokud není ukončeno zpracování (řezání, vrtání, montáž) a deska namontována, rozí poškrábání povrchu při manipulaci a nesmí se strhnout ochranná folie. H deska se po stržení folie nabije statickou elektřinou a vnitřek komůrek se pak velmi obtížně zbavuje pilin po řezání.

2) Na folii si lihovým fixem vyznačte řezný plán. Komůrkové desky doporučujeme řezat kotoučovou pilou s vícezubými kotouči. Pilové zuby musí být v zákrytu (nesmějí mít “šrank”), kotouč musí na druhé straně materiálu vystupovat cca

4 cm, čímž zajistíte optimální úhel řezu.

3) Při řezání musí být deska náležitě oboustranně upevněna a řez pevně zajištěn (např. řez podél přiložené lišty). Deska nesmí vibrovat.

4) Jakýkoliv řez doporučujeme realizovat najednou bez přerušení. Při navazování na přerušený řez může dojít k naštípnutí desky.

5) Po nařezání z komůrek odstraňte piliny vyfoukáním vzduchem (kompresorem nebo vysavačem). Ochrannou folii strhněte až po namontování desek.

6) Hrany desek jsou po nařezání ostré – nebezpečí poranění.

 

Zpracování – vrtání

1) Desky by měly být montovány klasickým beztmelým zasklením, proto není nutné je vrtat (kromě montáže pomocí přítlačných terčíků (buttonů) – bod 10 tohoto návodu.

2) Pokud máte pocit, že je vrtání nezbytné, musíte pak zachovat několik následujících bodů:

• PC desky je možno vrtat běžnými vrtáky na kov pomocí elektrické nebo ruční vrtačky

• při vrtání musí být deska pod vrtaným místem podložena. Minimální vzdálenost otvoru od okraje desky je 40 mm

• zachovejte požadavek na dilataci z bodu 7 (požadavek dilatační mezery 3 mm na každý délkový metr desky), tj. vrtaný otvor musí být ve směru každého možného

dilatačního pohybu desky větší o předepsané 3 mm / metr desky. U dlouhých desek a umístění otvoru pod krycí lištou tak může dojít ke vzniku spíše oválné

drážky než kulatého otvoru

3) Otvory pro případné šrouby (vruty) musí být vždy PŘEDVRTANÉ. JINAK MŮŽE DOJÍT VLIVEM DILATAČNÍCH POHYBŮ K PRASKNUTÍ DESKY V OBLASTI ŠROUBU A NÁSLEDNĚ K ŠÍŘENÍ

PRASKLINY.

4) DESKY SE NESMÍ KE KONSTRUKCI PŘIBÍJET HŘEBÍKY ANI PŘÍMO PROŠROUBOVÁVAT VRUTY NEBO SAMOŘEZNÝMI ŠROUBY.

 

Zpracování – lepení

1) Komůrkové desky nedoporučujeme spojovat lepením.

 

Montáž komůrkových PC desek

1) Desky se nesmí používat k jiným účelům, než ke kterým jsou určeny – obloukové a sedlové světlíky; obvodová zasklení průmyslových budov; průmyslová zasklení; přístřešky MHD; zastřešení vlakových i autobusových nástupišť; prosklení průmyslových budov; zastřešení

bazénů; zastřešení stojánek vozíků v supermarketech; přístřešky na jízdní kola; zastřešení parkovacích míst; skleníky; zahradní přístřešky a podobné prosvětlovací aplikace. Desky není možné použít jako prosvětlené podlahy.

!!! Použití desek může být omezeno některými technickými předpisy a bezpečnostními normami (např. výplně zábradlí, balkonů) nebo především požárními předpisy.

!!! Doporučujeme informovat se o možnostech použití u prodejce, resp. dovozce. Při nevhodném použití desek dodavatel neručí za vzniklé škody.

Desky vykazují deklarované vlastnosti v teplotním intervalu -20o C až +115o C. Při použití mimo toto teplotní rozmezí dodavatel neručí za vlastnosti desek. Desky jsou vyrobeny z polykarbonátu, tj. z plastu, proto neskladujte ani nemontujte desky v blízkosti ohně či jiného

tepelného zdroje nebo tam, kde hrozí působení teploty vyšší než +115o C.

2) Pro montáže desek používejte výhradně originální montážní doplňky pro desky Marlon. Vyhnete se tak možným následným problémům. Materiál neoriginálních doplňků nemusí být kompatibilní s materiálem desek a může desky poškodit (velmi pravděpodobné).

Z neoriginálních doplňků se mohou např. vlivem tepla uvolňovat chemikálie, které opět mohou výrazně narušit desky a vést k jejich rozleptání a popraskání. Použití neoriginálních montážních doplňků je v rozporu s montážními pokyny a znamená zásadní porušení záručních

podmínek a následně ztrátu záruky na desky.

3) Desky se montují na předem připravenou, povrchově upravenou konstrukci s úplně zaschlými nátěry (po namontování desek již nelze dělat nátěry nebo jinak upravovat konstrukci). Zabraňte kontaktu desek s nevyzrálými impregnačními prostředky na dřevo a nevyzrálými

nátěry.

4) Desky Marlon ST nepokládejte na tmavou konstrukci z důvodu absorbce tepla a následné nerovnoměrné tepelné dilataci, proto nosné profily natřete z horní strany bílým nátěrem nebo je z horní strany polepte lesklou stříbrnou Al samolepící folií – páskou

5) VELMI DŮLEŽITÉ – PC desky jsou z jedné strany opatřeny ochrannou vrstvou proti UV-záření. Chráněná strana je opatřena folií s jedno nebo vícebarevným potiskem a musí vždy směřovat do exteriéru (ke slunci). Strana s průhlednou nebo pouze bílou folií patří vždy dovnitř.

V případě nejasností rozhodně kontaktujte prodejce.

6) Konstrukce může být dřevěná nebo kovová.

7) Desky se musí zásadně montovat do systému beztmelého zasklení, tj. kotvení pomocí lišt za použití těsnění. Desky není možné kotvit tmelením pomocí sklenářských nebo jiných tmelů (např. silikonový tmel). Značná tepelná dilatace desek způsobí odtržení tmelu a uvolnění

desky + riziko chemického poškození desek vlastním tmelem. Vzhledem k obrovské tepelné roztažnosti PC desek je nutné zachovávat při montáži dilatační mezery (3 mm na každý délkový metr).

8) Desky síly 4 – 16 mm je možné při montáži za studena ohýbat do povolených poloměrů. Od síly 25 mm ohyb desek není možný.

9) U nosné konstrukce musí být minimální šířka nosného profilu 60 mm (např. JÄKL 60×40 mm). Nosné profily, které jsou ve spádnici (tj. směr, ve kterém teče voda) se v celé šířce kontaktní plochy (min. 60 mm) polepí samolepící mikropryží (v nabídce montážního příslušenství).

I při montáži na dřevěnou konstrukci doporučujeme nosné profily ve spádnici polepit mikropryží. Jednak se tím zajistí dotěsnění desek a zabrání se také nežádoucím praskavým zvukům, které by vznikaly třením desek s nosnou konstrukcí v okamžiku jejich ochlazení (jakmile na desky přestane svítit slunce) – desky se vlivem snižování teploty začnou smršťovat. Těsnění také zabrání kontaktu desky s nátěrem konstrukce.

10) Jedním způsobem montáže je – přítlačná hliníková krycí lišta s břitovým těsněním + spodní mikropryžové těsnění – viz obrázek na konci návodu. Toto je klasické profesionální řešení montáže.

Druhým způsobem montáže (vhodným pro oblast hobby a pro délku desek max. 3 m) je – spojovací PC H-profily a kotvit pomocí přítlačných velkoplošných podložek (terčíků – buttonů) – platí pouze pro desky o síle 6 – 16 mm. Dvě sousední desky se napojují nasunutím do

spojovacího PC H-profilu. Kotvení na nosnou konstrukci je potom pomocí přítlačných velkoplošných podložek (tyto terčíky musí být přišroubovány ke každému nosnému profilu v maximální vzdálenosti 50 cm od sebe). Otvory pro velkoplošné terčíky vrtejte o průměru 18 mm a dodržujte pokyny z odstavce Zpracování – vrtání.

11) Desky se musí montovat s orientací komůrek ve spádu. Pokud jsou komůrky vodorovně, neodteče vzniklý kondenzát a hrozí nebezpečí vzniku řas a plísní uvnitř komůrek.

12) Při projektování, před výrobou nosné konstrukce a zejména před nákupem desek vždy konzultujte stavbu s prodejcem desek, který Vám doporučí na základě firemní dokumentace optimální řešení (vliv zatížení sněhem, sklon střechy, způsob montáže, použití montážního

příslušenství atd.) a správnou sílu desky v závislosti na předpokládaném zatížení sněhem a větrem.

13) Obecně platí několik pokynů:

• sklon střechy by neměl být menší než 10o

• v procesu projektu nosné konstrukce již vycházejte z dodávaných formátů desek, ušetříte si tím čas a náklady na zbytečný prořez nebo předělávání konstrukce

• nosná konstrukce by měla být opatřena bílým nátěrem nebo lesklou stříbrnou Al samolepící folií – páskou, aby nad profily nedocházelo ke zbytečné absorbci tepla

• podle zatížení sněhem a větrem zvolte správnou sílu desky, volte raději silnější desky z důvodu stále extrémnějšího počasí

• desky za studena ohýbejte maximálně do povoleného poloměru a ne více – hrozí prasknutí desky

• dodržte orientaci stran desky vzhledem k jednostrannému UV filtru desek

• zabraňte kontaktu desek s nevyzrálými impregnačními prostředky na dřevo a nevyzrálými nátěry

• desky se nesmí natírat žádnými nátěry

14) Otevřené komůrky na okrajích desek musí být zajištěny před vniknutím vlhkosti a prachu pomocí samolepící neprodyšné hliníkové folie (používejte výhradně folie z originálního příslušenství –

lepidlo pásky je kompatibilní s PC). Obě zalepené hrany je nutné ještě zajistit příslušným U-profilem z PC, PVC nebo AL. Profil zpevní desku a především zajistí uzavírací pásku před uvolněním.

15) Nepoužívejte uzavírací pásky s textilním mikrofiltrem s důrazem zejména na strojírenské provozy a parkoviště. Tímto textilním mikrofiltrem procházejí výfukové zplodiny z dieselových motorů a dochází potom k usazování mastných tmavých skvrn uvnitř desek a jejich zničení. Pásku s mikrofiltrem nelze pravidelně měnit jako jiné filtry a proto se v ní usazují mikroorganismy a vzniká plíseň, kterou prakticky nelze odstranit.

16) Boční strany desek lze zanechat s přesahem do 10 cm, případně je zakrýt okrajovým obráceným F-profilem z PVC nebo AL (okapničkou vzhůru), aby přes ně nepřetékala dešťová voda. Přesah konce desky u okapu přes poslední ukotvení na nosníku musí být max. 150 mm.

17) Jen k drobnému dotěsnění doporučujeme použít pouze neutrální silikonový tmel výhradně z originálního montážního příslušenství. Tmely jiných dodavatelů nemusí být kompatibilní s materiálem desek Marlon a mohou způsobit jejich rychlé popraskání (nepoužívejte ani tmely, které jejich výrobce doporučuje pro polykarbonáty; polykarbonátů je více druhů a tmel nemusí být nutně kompatibilní s každým). Není možné používat jiné typy tmelů např. na bázi polymerů nebo lepidla – způsobí poškození desky, které vede k jejímu popraskání.

18) Ihned po montáži strhněte ochrannou PE folii z povrchu desek.

19) Namontované desky nejsou únosné pro člověka, tzn. nejsou pochozí a hrozí propadnutí. Pozor – nebezpečí poranění.

20) Pokud je zapotřebí chodit po povrchu namontovaných desek, doporučujeme použít montážní lávku nebo pokud je dostatečně únosná nosná konstrukce, položit na konstrukci dostatečně silnou fošnu, po které je možné chodit. Pozor – hrozí poškrábání povrchu desek, mezi fošnu a desky vložte textilní podložku.

 

Čištění komůrkových PC desek

1) Desky vykazují výrazný samočisticí efekt (déšť, vítr). Občas je však nutné provést manuální čištění.

2) K čištění používat pouze slabý mýdlový roztok a měkký čistý hadřík. Desky se nesmí čistit stěrkami, žiletkou apod.

3) Desky nesmí přijít do styku s rozpouštědly a obecně s chemikáliemi (např. technický benzín, běžné domácí čisticí prostředky na okna). Hrozí výrazné a nevratné poškození povrchu desek, u obloukových předepjatých aplikací dokonce narušení samotné desky – nebezpečí poranění.

Leštění desek

1)      Poškrábaný povrch desky již nelze vyleštit (např. jako plexisklo), jakékoliv pokusy o leštění pouze zhorší původní stav.

2. STŘEŠNÍ LEPENKA

Střešní lepenka je možnost, kterou můžete použít, zvlášť pokud hledáte cenově dostupné a jednoduché řešení. Má ale specifické výhody a nevýhody. Je zde nutný palubkový záklop. Palubkový záklop dodáváme v podobě oboustranné palubky 18/121mm mořené vždy před instalací. Střešní lepenka není finální izolační vrstvou. Slouží pouze jako separační izolační vrstva zabraňující prosakovaní a kondenzaci vlhkosti s použitím jako spodní vrstva pod plechové střechy nebo plechový šindel. Pokud plánujete sami položit finální střešní krytinu( plech/tašku), je toto správná volba. Pokud si objednáte plechovou střechu od nás, je tato vrstva již v ceně.

Výhody střešní lepenky na pergolu

  • Cenová dostupnost
  • Vodotěsnost.
  • Snadná instalace.
  • Nízká hmotnost.

Nevýhody střešní lepenky na pergolu

  • Životnost.
  • Estetika.
  • Péče.

Kdy je vhodná střešní lepenka na pergolu?

  • Pokud hledáte rychlé, levné a provizorní řešení.  
  • Pokud chcete střechu pergoly později pokrýt něčím jiným (např. šindelem).

3. ASFALTOVÝ PÁS

Asfaltové pásy jsou velmi podobné střešní lepence, ale obecně jsou kvalitnější, odolnější a vhodnější pro dlouhodobější použití. Jsou ideální, pokud hledáš trvanlivé a vodotěsné řešení pro střechu pergoly. Jsou to pásy vyrobené z asfaltu (bitumenu) se zpevňující vložkou (např. skelná tkanina, polyester). – Bývají doplněné povrchovou úpravou (minerální posyp, fólie), která zvyšuje jejich odolnost vůči UV záření a povětrnostním vlivům. Je zde nutný palubkový záklop. Palubkový záklop dodáváme v podobě oboustranné palubky 18/121mm mořené vždy před instalací.

Výhody asfaltových pásů na pergolu

  • Vodotěsnost: Zajistí 100% ochranu proti vodě a dešti.
  • Kvalitní pásy vydrží i extrémní teploty, mráz a UV záření.
  • Trvanlivost: Mají delší životnost než klasická lepenka (často 20–30 let).
  • Flexibilita: Snadno se přizpůsobí různým tvarům střechy.
  • Snadná aplikace: Pásy se dají pokládat za teplo (pomocí hořáku) nebo samolepicí variantou.
  • Cena: Jsou cenově dostupné, přitom kvalitní a trvanlivé.

Nevýhody asfaltových pásů

  • Hmotnost: Jsou těžší než například polykarbonát nebo plachty, takže je nutná pevná konstrukce.
  • Estetika: Nehodí se do moderních nebo luxusních zahradních stylů.
  • Montáž: Vyžadují přesnou pokládku v některých případech i speciální nástroje (např. plynový hořák pro natavovací pásy).
  • Údržba: Mohou se po letech poškodit (např. praskliny) a vyžadovat opravy.

4. BITUMENOVÝ ŠINDEL

Střecha z bitumenových tašek (bobrovka) je designově zajímavá a praktická s vysokou úrovní ochrany. Není však vhodná pro nízké sklony střech pod 15°, tam je vhodnější použití asfaltový pás. Pro tuto variantu je nutno střechu naklonit o 15°. Je zde nutný palubkový záklop. Palubkový záklop dodáváme v podobě oboustranné palubky 18/121mm mořené vždy před instalací.

Výhody bitumenového šindele

  • Atraktivní vzhled: Připomíná tradiční střešní tašky.
  • Lehký materiál: Nezatíží konstrukce pergoly jako těžké tašky nebo plech.
  • Dlouhá životnost: obvykle vydrží 20–30 let, pokud je dobře položen a udržován.
  • Odolnost: Chrání před deštěm, větrem, UV zářením a mrazem.
  • Snadná pokládka: Šindele se lepí nebo přibíjí na pevný podklad.
  • Flexibilita: Přizpůsobí se i komplikovanějším tvarům střechy, například obloukům.
  • Tepelná izolace: Bitumen má izolační vlastnosti, takže se prostor pod střechou méně přehřívá.

Nevýhody bitumenového šindele

  • Životnost vs. pevnost: I když dlouho vydrží, není tak mechanicky odolný jako plech nebo tašky.
  • Údržba: Může být náchylný na usazování mechu, zejména pokud je pergola umístěna ve stínu.
  • Horší odolnost vůči extrémnímu větru: Při špatné pokládce se mohou jednotlivé šindele odlepit.

Kdy je bitumenový šindel ideální?

  • Chceš-li odolný a estetický materiál na střechu pergoly, který sladíš s okolím.
  • Pergola se nachází na místě, kde je třeba ochrana před deštěm a sněhem.
  • Kompromis mezi cenou a kvalitou.

Jak probíhá pokládka bitumenového šindele?

  • Příprava podkladu:
    • Použij rovné a pevné podkladové desky, palubkový záklop.
    • Na podklad se pokládá asfaltový podkladní pás pro zvýšení vodotěsnosti.
  • Pokládka šindelů:
    • Šindele se připevňují hřebíky a případně lepí speciálním asfaltovým tmelem.
    • Jednotlivé šindele se pokládají s přesahem (doporučuje se 5–10 cm).
    • Začni od spodní části střechy a postupuj směrem nahoru.
  • Ukončení střechy:
    • Na hřeben střechy použij zakončovací šindele (stříhané z běžných šindelů) nebo speciální pásy.
    • Dbej na kvalitní utěsnění všech spojů.

5. PLECHOVÁ KRYTINA

Střecha z trapézového  plechu je známá svou vysokou životností. Plechová střecha se umísťuje na celodřevěnou střechu (palubkový záklop) a součástí dodávky je pak i střešní izolace-lepenka. Tuto variantu je možné použít i pro malý sklon střechy. Plechová krytina je výbornou volbou pro střechu pergoly, protože je levná a dostupná. Navíc má široké využití a díky moderním variantám může působit esteticky a zajímavě.

Výhody plechové krytiny na pergolu

  • Nízká hmotnost: Plech je lehký, takže velká masivní konstrukce.
  • Odolnost: Vydrží déšť, sníh i vítr, a díky povrchové úpravě je chráněný proti korozi.
  • Dlouhá životnost: Kvalitní plechová krytina může vydržet 30–50 let, pokud je dobře udržovaná.
  • Snadná montáž: Relativně jednoduchá instalace, vhodná i pro šikmé střechy s menším sklonem (od 5°).
  • Různé barvy a profily: Můžeš vybírat z mnoha odstínů a tvarů (trapézové, vlnité, taškové profily).
  • Ochrana před deštěm: Dokonale vodotěsná, pokud jsou správně vyřešené spoje.

Nevýhody plechové krytiny na pergolu

  • Hluk: Plech může být hlučný během deště nebo krupobití. To lze zmírnit izolací nebo podložkou.
  • Estetika: Některé typy působí průmyslově, což nemusí ladit s přírodním vzhledem pergoly.
  • Přehřívání: Na slunci se plech rychle zahřeje, což může pod pergolou zvýšit teplotu.
  • Péče: Je potřeba kontrolovat povrchovou úpravu a opravit případné poškození, aby došlo ke korozi.

Pokládka plechové krytiny

  • Příprava konstrukce:Plechová krytina potřebuje dostatečnou pevnou konstrukci z dřeva nebo kovu.
    • Doporučuje se i pojistná hydroizolační fólie pod plech (zvlášť v deštivých oblastech).
  • Spád střechy:
    • Pro plech je ideální sklon alespoň 5–10° , aby voda dobře odtékala.
  • Upevnění:
    • Plechy se připevňují šrouby s těsnicími podložkami, které zajišťují vodotěsnost spojů.
    • Jednotlivé díly se kladou s přesahem, aby voda nepronikla mezi spoje.
  • Ochrana hranu:
    • Použij zakončovací lišty a okapy, aby byla střecha kompletně chráněná.

Je plechová krytina vhodná pro tebe?

  • Pokud hledáte dlouhodobé řešení, které je funkční a cenově rozumné.
  • Do oblastí s větším množstvím deště nebo sněhu.
  • Pro moderní i tradiční pergoly – podle výběru typu plechu.

Kontaktní formulář

Zastřešení pergoly je klíčovým prvkem, který určuje její funkčnost a vzhled. Vyberte si materiál a styl podle svých potřeb, podmínek prostředí a estetiky vašeho prostoru. Pokud chcete, můžeme Vám s výběrem ještě více poradit!